پنجشنبه 30 آبان 1392 :: نویسنده : بهنام کلانی
                     اگردردوران تحصیل دردانشگاه از فردی خوشمان بیایدوبه اوعلاقه مندشویم برای اینكه مرتكب گناه واشتباه نشویم چگونه وازچه راه صحیحی می توانیم ابرازعلاقه كنیم خواهشمنداست راه صحیح رابه جوانان نشان دهیدتامنحرف نشوند .باتشكرفراوان .

مرا می‌بینی و هر دم زیادت می‌كنی دردم
تو را می‌بینم و هر دم زیادت می‌شود میلم
خواهر گرامی از حسن اعتماد شما به این مجموعه و اینكه چنین مساله مهمی از زندگیتان را صادقانه با ما در میان گذاردید، خدا را شاكریم و سعی می كنیم با راهكارهای ارسالی، شما را در عبور از این مشغله ذهنی یاری دهیم.
این شعر را حتما شنیدید:
زدست دیده و دل هر دو فریاد
كه هر چه دیده بیند دل كند یاد
بسازم خنجری نیشش ز فولاد
زنم بر دیده تا دل گردد آزاد
دانشجوی محترم یكی از نیازهای اساسی زندگی انسان، تعامل و ارتباط با دیگران است. انسان در طول رشد خود، پیوسته برای بقا و پیشرفت خویش، محتاج ارتباط با دیگران است كه بین این امر با سلامت، رابطه‌ای نزدیك وجود دارد. تمام انسانها به دنبال یافتن كسانی هستند كه با آنها احساس خوشبختی كنند و از زندگی با آنها لذت ببرند و در كنارشان منفعت بیشتری كسب كنند. در بین این ارتباطات انسانی، نیاز به ارتباط با جنس مخالف هم در مقطعی از زندگی انسان مطرح می‌شود و این زمانی است كه پسر و دختر تصمیم می‌گیرند همسر آینده خود را انتخاب كنند. در این ارتباط مقطعی ـ كه لازمه شناخت از همدیگر است ـ اصولی مطرح است.
باید توجه داشت نیروی پیوندجویی دو جنس مخالف، دلدادگی‌های پسرانه و دلبری‌های دخترانه و دلبستگی‌های دو طرف، همیشه در قشر جوان وجود داشته است. البته این ارتباطها و علاقه‌ها می‌تواند منشا تشكیل خانواده و بقای نسل و ادامه حیات می‌شوند، با این حال باید در چارچوب اصول اخلاقی و شرعی باشد.
گاهی این علاقه درونی به جنس مخالف و نیاز به ارتباط با او، از چارچوب هنجارهای دینی خارج می‌شود و به سوی بی‌عفتی و گناه كشیده می‌شود كه این امر بسیار ناشایست و غیر اخلاقی است و تبعات غیر قابل جبرانی را درپی خواهد داشت.
ابراز علاقه دختر به پسر قبل از ازدواج، جدای از بحث شرعی از نظر عقلی هم مضراتی مخصوصا برای دختر دارد. لطفا به كلام شهید مطهری توجه كنید:
«غریزه مرد طلب و نیاز است و غریزه زن جلوه و ناز... طبیعت، مرد را مظهر عشق و تقاضا آفریده است و زن را مظهر مطلوب بودن و معشوق بودن. طبیعت، زن را گل و مرد را بلبل، زن را شمع و مرد را پروانه قرار داده است. این یكی از تدابیر حكیمانه و شاهكارهای خلقت است كه در غریزه مرد نیاز و طلب و در غریزه زن ناز و جلوه قرار داده و خلقت جسمانی زن را در مقابل نیرومندی جسمانی مرد با این وسیله جبران كرده است. خلاف حیثیت و احترام زن است كه به دنبال مرد بدود. برای مرد قابل تحمل است كه از زنی خواستگاری كند و جواب رد بشنود و آن‌گاه از زن دیگری... اما برای زن كه می‌خواهد محبوب و معشوق و مورد پرستش باشد و از قلب مرد سر در آورد تا بر سراسر وجود او حكومت كند قابل تحمل و موافق غریزه نیست كه مردی را به همسری خود دعوت كند و احیانا جواب رد بشنود و سراغ مرد دیگری برود».

شما به خوبی می‌دانید در امر ازدواج نباید قبل از انتخاب، عاشق و دلباخته‏ی كسی شد (نه پسر نسبت به دختر و نه دختر نسبت به پسر) البته علاقه در حدّی كه انگیزه‏ای شود برای انتخاب اشكالی ندارد بلكه لازم است. اما اگر این علاقه تبدیل به عشق شد مشكلات زیادی از جمله فقدان شناخت درست و واقع بینانه از طرف مقابل را به دنبال خواهد داشت؛ زیرا روح حاكم بر این گونه احساسات و علاقه مندی ها، عشق‏ورزی كور است نه خردورزی. پای خرد و عقل در میدان عاشقی لنگ است. امام علی علیه السلام می‏فرمایند: «حبّ الشّیء یعمی و یصمّ»، دوست داشتن چیزی انسان را كور و كر می كند. در حالی كه تصمیم‏گیری درست در مورد ازدواج با فرد خاص، تنها با تكیه بر عقلانیّت و خردورزی ممكن است. چنین علاقه مندی هایی راه عقل را مسدود و چشم واقع بین انسان را كور می‏سازد و اجازه نمی‏دهد تا یك تصمیم صحیح و پیراسته از اشتباه گرفته شود.
البته ما معتقدیم كه عشق باعث نشده كه شما چشم به روی واقعیات ببندید و همین اقدامات شما نشان‌دهنده ذهن منطقی و اراده قوی شما دارد. این مطلب را محض اطلاع عرض كردیم، امیدواریم ناراحت نشوید.
خواهر گرامی ما كاملا وضعیت و احساس شما را درك می‌كنیم؛ با اینكه یقین داریم عشق و علاقه شما، از صفای باطن شما سرچشمه گرفته، باید عرض كنیم ازدواج و انتخاب همسر مسئله بسیار مهم و سرنوشت سازی است از این رو باید در یك حالت عادی و به دور از احساسات و بر اساس معیارهای صحیح انجام گیرد. دوران جوانی دوران هیجانات و كشش‌های خاص روحی است و نیاز به ارضای این هیجانات، افراد مختلف را برحسب نوع تفكرات و اعتقاداتشان به سمت فعالیتهای مختلف سوق میدهد . اما آنچه مهم است حركت این گرایشها به سمت راههای درست عقلی و شرعی برای ارضاء شدن است یعنی همان ازدواج كه امیدواریم به زودی شما با موفقیت این مرحله حساس و سرنوشت ساز زندگی را شروع و پشت سر بگذارید.
خواهر گرامی، با توجه به سوال شما و وضعیتی كه در آن قرار دارید، نكاتی را تقدیمتان می‌كنیم، امیدواریم راهگشا باشد؛
1. ازدواج یكی از مهم ترین حوادث و رویدادهای زندگی است و نقش مهمی در سرنوشت، سعادت و خوشبختی انسان دارد، مضافاَ بر این كه اگر به نحو صحیح انجام پذیرد، بسیاری از نیازهای انسان اعم از عاطفی و جنسی را تأمین و باعث آرامش روحی انسان می شود. علاوه بر این كه پیوند ازدواج میثاقی است كه دامنه آن می‎تواند تا جهان آخرت گسترده باشد، البته به شرطی كه بر اساس دستور خدا و همراه با تفكر و دوراندیشی باشد. پس انتخاب صحیح از شرایط ضروری یك ازدواج موفق است.
2. برای اینكه انتخاب خوبی داشته باشیم به متون دینی مراجعه می‌كنیم:
در آموزه‌های دین اسلام درباره معیارها و ملاك‌های انتخاب همسر با دو گونه ویژگی روبرو هستیم؛
الف) معیارهای درجه اول: ویژگی‌های ضروری و حتمی كه بدون آنها، زندگی به سر و سامان درستی نمی‌رسد.
ب) معیارهای درجه دوم: ویژگی‌هایی كه باعث سازگاری، كمال و موفقیت بیشتر در زندگی می‌شوند؛
از معیارهای درجه اول می توان به دین‌داری، اخلاق نیكو، تقوا و پرهیزگاری، سلامت جسمانی و روانی، اصالت و شرافت خانوادگی اشاره كرد.
بقیه شرایط جزو معیارهای درجه دوم قرار می گیرند مانند: تناسب در زیبایی، تناسب فرهنگی، فكری، تحصیلی، همتایی جسمانی و جنسی، تناسب سنی، هم‌طرازی خانوادگی، مالی، اجتماعی.
3. از شما می‌خواهیم كه در فضایی كاملا منطقی و به دور از عشق و علاقه به طرف مقابل، با توجه به ملاك‌ها ببینید آیا باز ایشان را برای همسری خود، مناسب می‌دانید یا نه؟ اگر جوابتان منفی است كه هیچ، فقط شاید بپرسید كه فراموش كردنش سخت است، ما هم قبول داریم ولی می‌شود و راهكارهایی هم دارد(كه در صورت نیاز می‌توانید آنها را از ما بخواهید) مثلا میگن: زدل برود هر كه زدیده برفت.
4. اما اگر باز به این نتیجه رسیدید كه ایشان تمام ویژگی‌های لازم را دارد و بهتر از او دیگه وجود نداره؛ چند راه وجود دارد: یكی اینكه خودتان به او بگویید؛ كه ما این راه را اصلا توصیه نمی‌كنیم زیرا ممكن است تبعاتی برای شما داشته باشد مثلا؛ در مورد شما قضاوت‌های نادرستی شود یا جواب منفی بشنوید و از نظر روحی اذیت شوید و بعدش خودتان را نبخشید یا ... راه دوم این است كه واسطه بفرستید؛ بتوانید فردی را كه برای این كار صلاحیت دارد پیدا كنید مثلا یكی از اساتید خانم در دانشگاه را برای این كار واسطه كنید یا یك دانشجوی خانم كه ازدواج كرده باشد یا ... راه حل بعدی در میان گذاشتن با والدین است و راه آخر كه شاید بگویید خیلی سخته این است كه صبر كنید؛ شاید بگویید تا كی؟ می‌گوییم خدا بهتر می‌داند(به این نكته حتما توجه داشته باشید كه این قضیه یك آزمون الهی برای شماست پس سعی كنید موفق از این آزمون بیرون بیایید و اگر لازم است چند ماه صبر كنید حتما با توكل بر او با اعتماد به نفس بالا این كار را بكنید). به نظر می‌رسد اگر واقعا این آقا هم مانند شما علاقه‌مند به این ازدواج باشد، بزودی اقدام می‌كند. توجه دارید كه در ازدواج باید عشق دو طرفه باشد.
5. خواهر گرامی اگر بخواهید هر چه زودتر از این بلاتكلیفی در بیایید و بدانید كه چه باید بكنید و آیا این علاقه دوطرفه است یا نه، باید یك واسطه مطمئن و رازدار پیدا كنید تا با ایشان صحبت كند و نظر این آقا را در مورد اصل ازدواج، و اینكه آیا موردی را سراغ داره یا نه، و معرفی كردن شما به ایشان به طور كاملا غیر مستقیم و حساب شده بپرسد. اگر همه چیز به خوبی پیش رفت و نظرش مثبت بود، قبل از اینكه بخواهید كاری انجام بدهید یا با هم صحبت كنید، توصیه می‌كنیم خانواده خود را از این موضوع مطلع كنید. مثلا به پدر و مادر عزیزتان بگویید كه متوجه شدید فلانی به شما علاقه مند شده و قضیه را تشریح كنید كه چنین پسری است(شاید هم بزودی به خواستگاری بیاید) و...
6. از آنها یا افراد با تجربه و مطمئن و رازدار بخواهید كه در مورد ایشان تحقیق بیشتری انجام بدهند.
7. به نتیجه تحقیقات و نظرات پدر و مادرتان در این مورد و همه قضایای دیگر احترام بگذارید و از صمیم قلب بپذیرید.
8. به صحبت‌های آنان به دید یك مشاور دلسوز، آگاه، باتجربه و رازدار نگاه كنید.
9. اگر نتیجه تحقیقات خوب بود كه ما امیدواریم چنین خواهد بود همان گونه كه خود شما هم فرمودید. پس از طریق همان واسطه بخواهید كه با خانواده شما صحبت كنند(والدین ایشان با والدین شما صحبت كنند) و در صورت اجازه دادن والدین شما، رسما به خواستگاری شما بیایند.
10. پس صحبت و قرار و مدار قبل از انجام خواستگاری رسمی را تأیید و توصیه نمی‌كنیم چون مضراتی را برای هر دو، مخصوصا برای شما خواهد داشت. مثلا شاید خانواده شما با این ازدواج موافقت نكنند یا نتیجه تحقیقات بد باشد یا ...
11. پس از خواستگاری با نظارت والدین می‌توانید با آرامش با هم صحبت كنید، البته در خانه نه در دانشگاه. چون هر كاری یك قوانینی دارد، ازدواج هم یك سری قوانینی دارد كه مهترین قانون آن خواستگاری است و خود خواستگاری هم ضوابطی دارد(كه در صورت تمایل در مكاتبات بعدی آنها را از ما بخواهید).
12. ما دلیلی برای ابراز علاقه خود به ایشان نه از نظر شرعی و نه از نظر عقلی نمی‌بینیم لذا با توجه به موارد مشابه و تجربه خدمت شما عرض می‌كنیم كه علاقه خود را ابراز نكنید زیرا چه بسا از علاقه شما سوء استفاده شود یا در مورد شخصیت شما برداشت‌های غلطی صورت بگیرد و یا جواب منفی بشنوید و ... آن موقع دیگر شاید خودتان را نبخشید و افسوس هم فایده‌ای نخواهد داشت.
13. با نزدیكی به خداوند آرامش خود را بالا ببرید و تا فراهم شدن زمینه ازدواج با همسر دلخواه خود سعی كنید عشق و علاقه و محبت خود را ذخیره كنید و پس از ازدواج یك عمر از یك زندگی شیرین و بدون گناه قبلی، لذت ببرید.
14. تا انشاالله شرایط ازدواج بزودی برایتان فراهم می شود سعی كنید با تكیه و توكل بر خدا و توسل به اهل بیت علیهم السلام از خدا بخواهید كه هرچه خیر و مصلحت شما در آن است، نصیب و روزیتان كند.
ما برای شما و همه جوانان عزیز آرزوی موفقیت و سعادت مخصوصا در زمینه ازدواج داریم. امیدواریم شما هم با توجه به ذهن منطقی‌ای كه دارید و با مشاوره با افراد دلسوز و از همه مهمتر با تكیه و توكل به خدای قادر و مهربان هر چه زودتر زندگی مشترك و سراسر نشاط و شادكامی خود را با نیمه گمشده‌تان، زیر سایه لطف امام زمان علیه السلام آغاز كنید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


علمی
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : بهنام کلانی
نویسندگان
نظرسنجی
دوستان گلم برای بالا بردن کیفیت وبلاگ لطفا یکی از گزینه های زیرا انتخاب کنید ,با تشکر از حسن انتخاب شما دوستان عزیز
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
فال حافظ شیرازی
ای حافظ شیرازی! تو محرم هر رازی! تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا برآورده سازی

فال حافظ
فال حافظ با معنی و تفسیر

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic